LOTNISKO MIĘDZYNARODOWE „ODESA”

m.Odesa, Odeski obwód


ROZKŁAD POLOTOW

ONLINE-TABLICA KURSOW


Lotnisko międzynarodowe Odessa — port lotniczy miasta Odessy, trzeciego po wielkości miasta Ukrainy. Rozmieszczony w siedmiu kilometrach na południowy zachód od śródmieścia. Lotnisko międzynarodowe Odessa odnosi się do grupy największych portów lotniczych kraju i wiąże miasto regularnymi kursami z Kijowem, pewnymi miastami krajów WNP, Europy i Bliskiego Wschodu.
Historia portu lotniczego w Odessie zaczęła się w 1924 roku. Wtedy na lotnisku «Szkolnym» była otwarta powietrzna stacja, która 21 maja przyjęła pierwszy techniczny kurs, a 25 maja — pierwszy pasażerski kurs «Ukrwozduchputi» po trasie Charków — Zinowjewsk — Odessa. Nieco później był otwarty kurs Odessa — Kijów — Czernihów — Moskwa, a na początku 1930-ch lat byli otwarci poloty po linii Odessa — Nikołajów — Krzywy Róg — Dniepropetrowsk — Charków na pierwszym radzieckim pasażerskim samolotie K- 5 (pierielot trwał koło 6 godzin z trzema sadzeniami).
Od końca z 1940-ch lat i do 1961 roku podstawowym portem lotniczym Odessy był port lotniczy «Zastawa» (od gruntowego WPP długością 800 m). Od 1961 roku był wykorzystywany dla wykonywania lotniczych prac (przede wszystkim rolniczych) na samolotach An- 2 i wiertolotach, następnie został zamknięty. W 1960-ch — 1980-ch latach z portu lotniczego «Zastawa» spełniała się duża ilość pasażerskich kursów na samolotach An- 2 w centra rejonowe i duże sioła Odeskiej dziedziny. W 1994 roku port lotniczy «Zastawa» był zamknięty, teraz on woszoł w terytorium Zachodniego cmentarza miasta Odessa.
W 1960 roku na terytoria lotniska państwowego lotnictwa «Szkolnym» była zbudowana dla portu lotniczego sztuczna wzlotno-pas lądowania (na obecnym miejscu) długością 2800 metrów, peron, a następnie i budynek dworca lotniczego (odtąd lotnisko «Szkolny» (na którym i dotąd bazuje awiariemontnyj fabryka i lotnictwo straży granicznych) nie ma własnego sztucznego WPP, i wykorzysta dla wzlotow i sadzeń pasmo portu lotniczego). W 1961 roku wstąpił do eksploatacji nowy port lotniczy Odessa i zaczął przyjmować odrzutowe pasażerskie samoloty Tu-104. Port lotniczy Odessa był jednym z trzech portów lotniczych w ukraiński SRR, które mogło przyjmować szybkie samoloty pasażerskie tego typu.
Podstawowe urządzenia portu lotniczego, na podstawie których funkcjonował Odeski połączony awiaotriad, stworzony w 1961 rokowi jak samodzielne przedsięwzięcie, zostali zbudowani w 1960 przez — 1961 latach (wzletno-pas lądowania, rulożnyje dróżki, miejsca postojów powietrznych sądów, lotniczo-techniczna baza, budynek kierowania powietrznym ruchem i inne). Plac portu lotniczego — 570,8 ha.
Dworca lotniczego kompleks, sumaryczna zdolność przepustowa którego po stanie na 2013 rok zestawia 400 pasażerów o godzine, przeznaczony do obsługi międzynarodowych i wewnętrznych linii. W 1982 roku soorużon terminal cargo.
8 czerwca 2012 roku startowała kampania po przebudowie portu lotniczego, w ten dzień budowniczowie zaczęli przygotowywanie działki, na której będzie wozwiedion nowy terminal. Plac nowego terminalu zestawi 26 000 m², zdolność przepustowa 1000 człowiek o godzine (1,5 -2 młn pasażerów na rok), zostaną ustaleni 16 podpórek rejestracji, 4 teleskopowych trapu, a ilość wyjść dla sadzenia na autobusy zostanie powiększona z 2 do 5.
Z 15 kwietnia 2017 nowy terminal zaczął obsługiwać loty krajowe. Pierwszym stanął kurs 0057 towarzystwa lotnicze MAU z Boryspol. Także terminal będzie przyjmować kursy towarzystwa lotniczego Motor-Sicz z portu lotniczego Kijów. Latem 2017 roku w nowy terminal przeprowadzą wszyscy kursy na przylot (wewnętrzne i międzynarodowe), a obsługa pasażerów wszystkich wylatujących kursów w nowym terminalu planuje się zacząć do lata 2018 roku po zakończeniu przebudowy wzlotno – pasa lądowania.
Obsługa pasażerów międzynarodowych kursów, przylatujących w Odessu zaczęła się w nowym terminalu 2 września 2017 roku, w ten sposób pasażerowie wszystkich przylatujących kursów teraz obsługują się w nowym terminalu. Kiedy w nowym terminalu zacznie się obsługa pasażerów wylatujących kursów, dotychczas nie wiadomo. Wylatujące kursy jak dawniej obsługują się w starym terminalu.

ROZKŁAD POLOTOW

ONLINE-TABLICA KURSOW


WYCIECZKI PO ODESSIE

WYCIECZKA DO KATAKUMB ODESSY