ETNICZNE MUZEA


STEPOWA UKRAINA

ul. Łanżeronowska, 24а | +38048-722-48-67

Muzeum « Stiepowa Ukraїna » staje się filią Odeskiego historycznokrajoznawczego muzeum. Rozmieszczony niedaleko od podstawowej ekspozycji (uł. Gawannaja 4) na dworze Łanżeronowskaja 24 a. Muzeum zostało stworzone w 1925 rokowi, jednak po zakończeniu polityki «ukrainizacyi» w 1931 roku go zamknęli. Ekspozycja była znów otwarta publiczności tylko w 2006 roku. Dzisiaj ona opowiada o ogólnej historii Południe Ukrainy, powstanie i rozwoju Odessy, o historycznych działaczach, którzy wpłacili swój wkład w rozwój Odeskiego regionu.

tryb pracy: 10:00 – 16:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: nie ma


MUZEUM HISTORII I ROZWOJU UKRAIŃSKIН KOZAKÓW

ul. Czarnomorskich Kozaków, 9 | +38048-237-88-30

Na dzisiejszy dzień w muzeum zebrane bardziej 1 tysiąca muzealnych przedmiotów. Ekspozycyjny plac muzeum zestawia 120 kw. m. Tu otwarta stale działająca ekspozycja z dioramami, makietami kozackich sądów, rzeźbami, obrazami, kolekcją kozackich ubrań, organizują się wystawy, poświęcone historii Kozaków.

W muzeum odbywa się żmudna naukowo-badawcza praca, studiuje się historia zaludnionych punktów Odeskiej dziedziny, zbierają się eksponaty i dokumentalne materiały po historii kraju, studiują się tradycje kulturowe Kozaków, zapisują się wzory ustnej ludowej twórczości, obrzędy, pieśni, przeprowadzają się historyczne przebudowy kozackich obrzędów (wesele, przewodów w wojsko, kozackich gier i tak dalej), świąt (Trójca Święta, Pokrow, Andrieja, Boże Narodzenie, Święty wieczór, Ostatki i liczny inne), co tworzy niepowtarzalną atmosferę i oryginalnego ducha kozackiego kraju.

tryb pracy: 10:00 – 17:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: Pn


MUZEUM HISTORII ŻYDÓW ODESSY „MIGDAL – SZORASZYM”

ul. Nieżynska, 66 | +38048-728-97-43

Muzeum historii Żydów Odessy było otwarte w listopadzie 2002 roku na dworze Nieżynskoj, 66 odeskim żydowskim wspólnoty centrum «Migdal». Co rok w muzeum przychodzą tysiące interesantów, przeprowadzają się setki wycieczek. Muzeum wykonuje osobliwą koordynującą rolę w sprawie studiowania historii Żydów, aktywnie współpracuje z naszą szkołą, uczniowie której regularnie odwiedzają to muzeum.

Większość eksponatów muzeum stają się prezentami. Wśród ofiarodawców – liczny znane w mieście działacze kultury, przedstawiciele organizacji żydowskich, po prostu mieszkańcy Odessy, w tej liczbie i te, kto zachowuje miłość do rodzinnego miasta, mieszkając teraz w USA i Izraelu, Australii i Niemczech, w innych krajach.

tryb pracy: Poniedziałek – Czwartek: 12:30 – 19:00, Niedziela: 10:30 – 16:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: Piątek, Sobota, żydowskie święta


MUZEUM GRECKIEGO FUNDUSZU KULTURY „FILIKI ETERIJA”

uliczka Czerwony, 18-20 | +38048-235-71-36

Muzeum “Filiki Eterija” (Społeczeństwo przyjaciół – z języka greckiego) funkcjonuje w Odessie od 1979 roku, najpierw jak oddział historycznokrajoznawczego muzeum miasta. We wrześniu 1994 roku, w dniach obchodów 200-letija podstawy miasta, w Odessie w budynkach po Czerwonej uliczce № 18-20 była uroczyście otwarta Filia Greckiego Funduszu Kultury (Centrum – w Atenach). Te budynki na ulgowych warunkach merostwo miasta podało do dyspozycji Filii, przy którym i jest czynne odtąd przeprowadzone tutaj muzeum „Filiki Eterija”. To jego historyczne miejsce. W przeszłość te budynki należały do Greków i właśnie tu w 1814 rokowi została stworzona tajna rewolucyjno-patriotyczna organizacja „Filiki Eterija”, która przygotowała na Greków do walki o niepodległość i na zawsze powiązała historię Odessy z historią narodowo-państwowego odrodzenia Grecji. Muzeum stworzone przez Grecki Fundusz Kultury we współpracy z Odeskim historycznokrajoznawczym muzeum, które zapewnił rząd eksponatów z historii „Filiki Eterija”, uzupełnionych przez dokładne kopie eksponatów z muzeów Grecji, w szczególności z etnologicznego i historycznego społeczeństw Grecji

tryb pracy: 10:00 – 17:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: Sobota, Niedziela

wycieczka: po poprzednim zapytaniu


PAMIĄTKOWE MUZEA I MUZEA, POŚWIĘCONE WIELKIM LUDZIOM

PAŃSTWOWE I MUNICIPALNE MUZEA HISTORYCZNEJ, LITERACKIEJ, ARCHEOLOGICZNEJ, ARTYSTYCZNEJ SPUŚCIZNY

WOJSKOWE HISTORYCZNE MUZEA

MUZEUM HOLOCAUST

BRANŻOWE MUZEA I MUZEA INSTYTUTÓW

GASTRONOMICZNE, ENO MUZEA

PRYWATNE MUZEA


ODESSA: HISTORIA I OSOBOWOŚCI