PAMIĄTKOWE MUZEA I MUZEA, POŚWIĘCONE WIELKIM LUDZIOM


MUZEUM DE VOLANE

ODESKIEGO MORSKIEGO PORTU HANDLOWEGO

Łanżeronowskie zejście, 2 / Polskie zejście, 4 | +38048-729-38-57

Muzeum Odeskiego portu imienia F. P. de Vołana był założony przez 10 kwietnia 1990 roku i otwarty na 200-letni jubileusz Odessy. Zainstalował się w jednym z starych budynków na Łanżeronowskom zejściu, w których do rewolucje znajdowały się barżany – noclegownie do bezdomnych ładowaczy portu. Podstawowym celem stworzenia tego muzeum były oświecicielskie działanie i organizacja ekspozycji, która zapoznawałaby interesantów z przeszłość i teraźniejszością Odeskiego portu, nierozerwalnie powiązanego z historią Odessy.

Początek najbogatszej kolekcji muzeum dał jego założyciel – pierwszy dyrektor muzeum Nikołaj Grigorjewicz Gleb-Koszanskij – kadrowy oficer, uczestnik Wielkiej wojny ojczyźnianej, minąć bojową drogę z Charkowa (luty 1942 roku) do Stalingradu, a następnie do ścian Berlina. W ciągu kilku lat suszczestwowowanija muzeum stało się osobliwe centrum, odbijającym unikatową historię prowadzącego portu kraju, który ma, jak każdy z portów Ukrainy, bogate historyczne korzenie. Oprócz tego, w jego ekspozycji staje się zrozumiała wielowiekowa historia Odessy i całego Północnego obszaru nad Morzem Czarnym że podnosi go na poziom innych muzeów naszego miasta. W ciągu tych lat pracownicy muzeum uzupełnili historię wczesnego okresu budownictwa portu, Odessy i brzegu nowymi danymi, liczny po raz pierwszy zrobione przez nich w mieście i Ukrainie.

Ekspozycja muzeum w całości otwiera całe wielościenne działanie portu. W czas teraźniejszy w uwolnić się pomieszczeniach byłego port-klub można zobaczyć najrzadsze archeologiczne rzeczy znalezione, schematy, mapy, stare grawiury, opowiadające o życiu, kulturze ludów, zaludniających Północny obszar nad Morzem Czarnym w epoce świata antycznego i w późniejsze okresy, o wielościennej historii brzegu, o podstawie Odessy i o jej rozwoju.

Tu zaś przedstawiona kopia fragmentu pergaminu, na którym ręką de Vołana narzucone schemat planu naszego miasta a także plan miejscowości z sondażami głębokości w Chadżybiejskoj zatoce, wykonany w 1791 roku. W muzeum demonstrują się i wszystkie znalezione w archiwach Rosji unikatowe plany de Vołana po budownictwie i rozwoju portu, miasta Odessy i innych miast Ukrainy. O ich istnieniu historycy nie wiedzieli aż do końca XX wieku.

Takim obrazem, muzeum za półtora dziesiątka lat swojego istnienia przeobraził się w strukturę, która wykonuje ważną rolę w życiu kulturalnym nie tylko portu ale też miasta.

tryb pracy: 10:00 – 17:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: Sb, Ws


ODESKIE DOM-MUZEUM N. K. RERICHA

ul. Duża Arnautska, 47, biuro 2 | +38048-715-58-58

Odeski Dom – Muzeum imienia N. K. Rerich być otwarty 10 marca 2000 roku na statusie społecznej organizacji. Jego założycielami wystąpili Odeski Komitet Paktu Kultury i Świata imienia N. K. Rerich – społeczna organizacja, która na chwilę kształtowania Muzeum skończyła 10 lata i południowo-ukraiński fundusz dobroczynny imienia N. K. Rericha. Swoim podstawowym zadaniem pracownicy Muzeum widzą naukowe wszechstronne studiowanie i rozszerzanie dziedzictwa twórczego całej rodziny Rerichuv – na całym świecie znanego artysty Nikołaja Konstantinowicza Rerich (1874 – 1947), filozofa Jeleny Iwanowny Rerich (1879 – 1955), małżonkowie N. K. Rerich, ich synów – orientalisty Jurija Nikołajewicza Rerich (1902 – 1963) i artysty Swiatosława Nikołajewicza Rerich (1904 – 1993). Działanie muzeum skupione na studiowaniu dziedzictwa rodziny Rerich, ale właśnie zasady organizacji i roboty muzeum, założony przy stworzeniu pierwszego Muzeum Rerich w New Yorku samym N. K. Rerich, robią go otwartym do najszerszej współpracy z wszystkimi kulturalnymi ludźmi i organizacjami w całym świecie. Na kształtowanie Muzeum duży wpływ wywarli: uczeń N. K. Rerich artysta i uczony Boris Aleksiejewicz Smirnow-Rusieckij (1905 – 1993) i profiessor-indołog Natalia Michajłowna Sazanowa (1931 – 2006).

tryb pracy: 10:00 – 19:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: Pn


MUZEUM L. UTIOSOWA

ul. Utiosowa, 11 | —————————–

W domu, gdzie przeszła przez młodość znanego mieszkańca Odessy Leonida Utiosowa, otworzyli muzeum. Nowa osobliwość rozmieściła się w małym przytulnym podwóreczku domu № 11 w uliczce Utiosowa. Po raz pierwszy idea stworzyć go pojawiła się bardziej 20 lat w tył, ale wszystko nie było możliwościami.

«Utiosow — to dusza Odessy. Nie ma ani jednego śpiewaka, kto zaśpiewałby tak wiele pieśni o swoim rodzinnym mieście. Bardzo długo czekaliśmy kiedy pojawi się miejsce, gdzie można będzie pokazać wszyscy, czym żył Utiosow, z kim przyjaźnił się. To duże wydarzenie», – zaznaczyła przewodniczący Stowarzyszenia «Utiesowskij dom» Natalia Olejnik.

W muzeum przedstawione rzadkie rzeczy osobiste, należeć do Leonidowi Osipowiczewi a także mnóstwo archiwalnych dokumentów i fotografik. Eksponaty w zasadzie — z kolekcji wielbiciela talentu Utiosowego i byłego właściciela mieszkania Eduarda Amczinskogo, który dla odkrycia specjalnie przyjechał z Ameryki.


PAMIĄTKOWE MUZEUM K. G. PAUSTOWSKIEGO

ul. Czarnomorska, 6 | +38048-731-45-97

Pamiątkowe muzeum K.G. Paustowskiego został założony w 1998 roku dzięki inicjatywie członków społecznej organizacji „Koleżeństwo „Świat Paustowskiego”. W czas teraźniejszy muzeum liczy bardziej 1000 eksponatów i staje się filią Odeskiego literackiego muzeum.

W muzeum przechodzą przez spotkania przedstawicieli zarządu miasta i rejonu z mieszkańcami ulicy, obchody Dnia Pobiedy, uroczystości na cześć weteranów i inne imprezy kulturalne. Tu pracuje jury municypalnego literackiego konkursu im. K.G. Paustowskiego i przechodzi przez odznaczenie laureatów konkursu. Muzeum wciągnięte na listę znów stworzonych muzeów Ukrainy, a także naniesiony na turystyczne mapy Ukrainy i zagranicznych krajów.

Zadanie działania muzeum – utrzymanie kulturalno-historycznego dziedzictwa naszego miasta, rozwoju uczuć patriotyzmu i, przede wszystkim, utrzymania i materiału kulturalnych związków z innymi regionami.

tryb pracy: 10:00 – 17:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: Pn

 


PAŃSTWOWE I MUNICIPALNE MUZEA HISTORYCZNEJ, LITERACKIEJ, ARCHEOLOGICZNEJ, ARTYSTYCZNEJ SPUŚCIZNY

ETNICZNE MUZEA

WOJSKOWE HISTORYCZNE MUZEA

MUZEUM HOLOCAUST

BRANŻOWE MUZEA I MUZEA INSTYTUTÓW

GASTRONOMICZNE, ENO MUZEA

PRYWATNE MUZEA


ODESSA: HISTORIA I OSOBOWOŚCI