PRYWATNE MUZEA


MUZEUM CIEKAWEJ NAUKI

prospekt Szewczenki, 4е | +38048-797-21-11

„Muzeum ciekawej nauki” – to pierwszy na Południe Ukrainy naukowo-rozrywkowe interaktywne muzeum, gdzie zebrane mnóstwo unikatowych eksponatów ze świata nauki, każdy z których po prawie można nazwać czarownym, i oni was zadziwią. W muzeum możecie po nowemu i z zainteresowaniem spojrzeć na to, co wcześniej wam wydawało się nudne albo złożone w studiowaniu. Jeżeli w innych muzeach, do wartościowym eksponatom nie można nawet dotknąć, to w tym muzeum – koniecznie trzeba wszyscy dotknąć, sprawdzić, pomacać i zobaczyć, jak rodzą się cuda przed siebie u was w rękach. I dzieci, i dorosłe mogą z zadowoleniem odbywać ciekawe eksperymenty i niezwykłe doświadczenia w ścianach „Muzeum ciekawej nauki”. Muzeum stara się nauczyć dorosłych i dzieci przedmiotom naturalnego cyklu: fizyku, chemii, biologii, geologii, astronomii, matematyku i liczny innym dziedzinom wiedzy, czemu dobrze sprzyjają:

– laboratorium, gdzie regularnie przeprowadzają się elektryczne show, show złudzeń a także unikatowe show „Puzyriołogija”;
– planetarium, gdzie co godzinę przechodzą przez seanse poznawczych naukowych filmów o kosmosie;
– sala odczytowa, gdzie regularnie przechodzą przez spotkania diskussionych klubów, wieczoru z ciekawymi ludźmi, wykłady na różne tematy nauki, sztuki, psychologii i filozofii, a także naukowe kinopokazy;
– gry przygodowe, które w do zabawy formie pomagają gościom sprawdzić i poprawić swoją wiedzę a także wesoło przeprowadzić czas.

Dotknąć błyskawicy albo też stworzyć prawdziwy obłok, zebrać dla pieszych most bez jednolitego gwoździa i mocowania, poobserwować ciekawe optyczne złudzenia i posłuchać zadziwiające akustyczne efekty – wszyscy to, a także liczny inne możecie urzeczywistnić tylko w „Muzeum ciekawej nauki”. W muzeum możecie przeprowadzać czas zarówno samodzielnie jak i w otoczeniu przewodników, którzy z radością pomogą wam poradzić sobie z każdym zadaniem i opowiedzą najciekawsze naukowe fakty.

Oprócz nasyconej muzealnej ekspozycji, w muzeum działa przytulna kawiarnia, gdzie interesanci zawsze mogą odpocząć i przekąsić po aktywnych pasjonujących badaniach, a także nieduży sklep, gdzie można nabyć poznawczą literaturę, ciekawe gry intelektualne i niezwykłe pamiątki.

„Muzeum ciekawej nauki” – to to miejsce, gdzie i dzieci, i dorosłe wesoło i z zadowoleniem pogrążają się w pasjonujący i zaczarowujący świat nauki. Miejsce, skąd bez pozytywnych emocji, dobrego nastroju i jakościowej wiedzy nikt nie pójdzie!

tryb pracy: 10:00 – 22:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: nie ma


MUZEUM WOSKOWYCH FIGUR „U BABY UTI”

ul. Riszeljewska, 4 | +38048-722-34-36

Historia muzeum liczy już bardziej 10 lat. I zaczynała się z ludzi, którzy lubili to miasto i czynili w nim. Dzisiaj ekspozycja odnowiona i rozszerzona. I macie możliwość spojrzenia nie tylko na historycznych postaci, ale też na współczesnych bohaterów muzyki, kina i animacji. A zaczyna się wycieczka od tablicy, gdzie macie możliwość nie tylko spojrzeć ale też spróbować w dotyku tego materiału, z którego zrobione figury. Dzisiaj w stworzeniu woskowych osobistości biorą udział mistrzowie wysokiej kwalifikacji najróżniejszych zawodów: historycy sztuki, historycy, rzeźbiarze, formatory, postiżery, charakteryzatorzy, dekoratorzy i liczny inne.

tryb pracy: 09:00 – 20:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: nie ma


MUZEUM PRZEMYTU

ul. Katerynynska, 6 | +38067-483-76-93

W muzeum przedstawione bardziej 150 eksponatów, które rozmieszczone w czterech salach.

Tu można zobaczyć potrawy i talerze z heroiny, kokainowe schowki w pokładowych deskach, drzwi samochodu, w które zamurowali połtysiaczi papierosowych paczek, «narkotyki» w bochenkach chleba i maskach przeciwgazowych – przykłady tego, co konfiskują miejscowi celnicy. Tu zaś można wyśledzić jak z czasem zamieniały się interesy przemytników. Jeżeli w carskiej Rosji z popularności korzystał taki towar deficytowy jak francuskie duchy, znaleziona porcelana, jedwabiu, koronka, przyprawy i herbata, to w czasy radzieckie uwaga przemytników przestawiła się na kasety, konserwowane ananasy, obce pisma, damskie rajstopy, osobliwe na ten czas prezerwatywy i flamastry.

tryb pracy: 11:00 – 17:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: nie ma


MUZEUM DŹWIĘKU

ul. Szlachecka, 25 |+38048-701-23-72

W niezwykłym muzeum, rozmieścić się w dwóch małych pokoikach części historycznej miasta, zabrzmiała sama historia: tu przedstawione działające eksponaty dla zapisywania, odtwarzania i przekazywania dźwięku: – mechaniczne pozytywki – gramofony i patefony – radiole – magnetofony – tranzystory… Interesanci muzeum mogą zobaczyć kolekcję gramofonowych i winylowych dysków, posłuchać unikatowe zapisywania i dźwiękowe listy na płytach, winylowych wstążkach i drucie. Ciekawa kolekcja atrybutów: afisze, plakaty, etykietki dla płyt – z logo licznych firm i fabryk nagrania płytowego, wymienić siebie nawzajem w ciągu całego stulecia.

Przy Muzeum dźwięku organizowane i działają:
klub « muzyki na żywo » i muzyków, wykonujących ją,
studium zawodowego nagrywania, specjaliści której pomogą każdemu melomanowi zostać posiadaczem najdroższej i wyjątkowej audiopamiątki,
centrum szkoleniowe dla młodych specjalistów – reżyserów dźwięku i tiechników dźwięku

tryb pracy: 13:00 – 18:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: Nd, Pn


MUZEUM „BEATLES”

ul. Pedagogiczna, 20 | +38048-770-63-12

Odeski właściciel kolekcji rzeczy z symboliką The Beatles Timur Opolinskij otworzył bezpłatne muzeum w zwykłej komunałka. Odwiedzić go mogą tylko wielbiciele grupy. Kolekcjonować rzeczy z symboliką liverpoolskiej czwórki początków jeszcze ojciec Timura. U najbardziej zaś właściciela wyjątkowego zebrania to hobby z 7 lat. Teraz dwa pokoje komunałka wypełnione przez rzeczy, przywiezione z różnych końców świata. To płyty, dyski, teksty pieśni, plakaty, fotografiki, znaczki, chorągiewki, zapisy magnetowidowe, książki, notesy, rączki, popielniczki, budzik, kubek i wino z symboliką „bitłow”.

tryb pracy: 10:00 – 18:00, przerwa obiadowa: nie, wyjściowy: nie ma

PAMIĄTKOWE MUZEA I MUZEA, POŚWIĘCONE WIELKIM LUDZIOM

PAŃSTWOWE I MUNICIPALNE MUZEA HISTORYCZNEJ, LITERACKIEJ, ARCHEOLOGICZNEJ, ARTYSTYCZNEJ SPUŚCIZNY

WOJSKOWE HISTORYCZNE MUZEA

MUZEUM HOLOCAUST

BRANŻOWE MUZEA I MUZEA INSTYTUTÓW

GASTRONOMICZNE, ENO MUZEA

ETNICZNE MUZEA


ODESSA: HISTORIA I OSOBOWOŚCI