Każdy, kto przyjeżdża w OdessU nachodzi możliwość dostania się na słynną Dieribasowskuju ulicę. A na Dieribasowskoj, z kolei, kładzie się Miejski ogród albo, jak go tam nazywają mieszkańcy miasta – Gorsad. Był popularny wśród mieszkańców Odessy we wszystkich okresach, a w pierwsze dziesięciolecia istnienia miasta – i życiowo niezbędny.
Historia miejskiego ogrodu zaczyna się, praktycznie, z powstaniem młodego miasta – w dalekim 1794 rokowi. Wtedy brat pierwszoorganizatora Odessy – Fieliks Deribas dostał działkę budowlaną domu. Dom on, oczywiście, zbudował ale tak wyszło że u niego zostało dwie dziesięciny, t. je. 2,2 hektara. Postanowił wysadzić na nich drzewa.
Dla tych celów zamawiał sadzonki z Sofijewskogo parku w Humańowi. Przedstawcie, która była praca ich przywieźć za 250 km na transporcie tego czasu! Droga mogła zajmować dwa-trzy dni! Jednak, do pierwszemu dziesięcioleciu ogród został wysadzony. Tak jak Fieliks Deribas nie kalkuluje się było samemu utrzymywać ogród, on przekazał go miastu, a wspólnie i podarował dom obok niego. Przedstawcie o ile było przyjemne ukryć się latem pod cieniem drzew od upalnego letniego słońca na nie ma kiedy terenowi prywatnemu! W te dalekie czasy ogród wyglądał jak nieduży park leśny, t. je. był krajobrazowym parkiem angielski typu.
W końcu 20 – ch lat XIX wieku kwartały obecnego centrum Odessy zdobywają prestiż. Wtedy zaś była przeprowadzoną przebudową Miejskiego albo Państwowego ogrodu, jak go wtedy nazywali. W te czasy w Miejskim ogrodowi rosło mnóstwo akacji, które w przebiegu historii miasta, zdobyli status jednego z tajnych symbolów Odessy. Ostatnia przebudowa ogrodu zakończyła się w 2007 roku.

W Odeskim Miejskim ogrodowi żreć rząd pomników – Ilfu i Pietrowowi, L.O. Utiosowowi i S.A. Utoczkinu. Także w ogrodowi wolno zobaczyć rzeźbiarskie kompozycje «Lew i Lwica», «Odeski czas» i «12-e krzesło». W czas letni, wieczorami, w Gorsadu pracuje swieto-muzykalna fontanna. Także w ogrodowi istnieje specjalny system nawadniania, który każda doba, o drugiej pierwszej w nocy, przeprowadza polewanie zielonych nasażdienij. Latem Gorsad pstrzy jaskrawymi barwami drzew, trawy i oczywiście wszelki kolorów, a po dniach wolnych – gra orkiestra.