HYDROPARK ŁUZANOWKA. ODESSA (ODESA)

Za Przesypywaniem rozmieszcza się hydropark «Łuzanowka». On staje się początkiem najmłodszego rejonu miasta – osiedla Kotowskiego. Nawiasem mówiąć, do niedawna, w dokumentach, park nosił nazwę również jak i osiedle.
Swoją dzisiejszą nazwę on dostał dla uczczenia Homy Piotra Łuzanowa. On jest założycielem gałęzi rodzaju Łuzanowych. Jego przedstawiciele mieszkają w Ukrainie, Niemczach i Rosji.
Na początku XX stulecia, w miejscu przyszłego parku, rozmieszczał się chutor Łuzanowych. Wtedy to terytorium było przedmieściem Odessy. Majątek zakwitnął, kiedy do jego posiadania wstąpił Mychajło Homa. Przedstawcie, nawet podczas rewolucji on miał plany po zagospodarowaniu terytorium i stworzeniu morskiego i limanego kurortu. Według zamiaru Mychajła Homy, dla wczasowiczy na terytorium musi był rozmieszczać się park. Specjalnie dla tego celu, w końcu 1918 roku, Łuzanow założył spółkę akcyjną. Zgodnie z planem, na terytorium zdrojowego kompleksu muszą były pojawić się pierwszorzędny hotel i zdrowotne centrum z czytelnią, muzyczną i salami konferencyjnymi. Również do zdrojowej strefy były torują trasy popędów i niewielkich okrętowych kutrów od centrum Odessy. Dla tych celi rodzina Łuzanowych zaofiarowała 3 mln rubli, tzn. 30 mln. dolarów USA w przeliczeniu na współczesne pieniądze. Po przyjściu bolszewików projekt, naturalnie, był zatrzymany. W 1924 roku niedaleko od parku był zorganizowany dziecięcy biwak „Młoda gwardia”.
Terytorium przed rewolucyjnego kurortu zdobyło drugiej popularności po stworzeniu osiedla Kotowskiego w 1965 roku. Główną przyczyną posłużyła bliskość do plaży i rejonu, który rozrastał się. Z czasem jego popularność tylko zrosła. Na terytorium plaży pojawiły się domki dla letniego odpoczynku, w których turyści mogą zatrzymać się i rozkoszować się morskim powietrzem i parkową strefą.
W 2011 roku była przeprowadzona rekonstrukcja parku. Pojawiło się oddzielne miejsce dla amatorów intelektualnych stołowych gier. Dla tych, kto oddaje przewagę aktywnemu odpoczynkowi ustaliły boisko. Za trzy lata była przeprowadzona rekonstrukcja centralnej aleji parku.
Dziś terytorium hydroparka «Łuzanowka» – pomnik parkowo-ogrodowej sztuki. Tu można spełniać spokojne przechadzki i rozkoszować się morskim powietrzem. Również w parku są dwa boiska, na których można grać do plażowych rodzajów sportu – w tej liczbie, siatkówka i nawet rugby. Na placykach są ustalone moduły mównice, które łatwo rozebrać, w razie potrzeby. W letni czas park jest pełny turystów, które spieszą przechadzają się czy pośpieszają schować się pod drzewami od palącego zenitowego słońca.