PARK GORKIEGO. ODESSA (ODESA)

W rejonie «Czeriomuszki» rozmieszcza się nieduży, ale bardzo przytulny park. On nazwany w dumę pisarza Maksimа Gorkiego. Część jego życia bezpośrednio była związana z miastem.
Ten park – jeden z najmłodszych w Odessie. On, praktycznie, rówieśnik rejonu «Czeriomuszki». Park był otwarty w dalekim 1973 rokowi. W ten czas rejon burzliwie rozwijał się. Na Czeriomuszki pojawiały się mnóstwo mieszkalnych budowl, i zapotrzebowanie na park kultury zrosło jak nigdy.
Ciężko uwierzyć, że na początku XX stulecia miejsce przyszłych Czeremch w żaden sposób nie pochodziło na jego dzisiejszy wygląd. W te dalekie czasy to była zamiejska miejscowość. Na jej terytorium rozmieszczało się pole strzelnicy, gdzie wprawiali się w snajperskiej sztuce przed rewolucyjni żołnierze i oficerowie. W bolejące lata okupacji rejon otrzymał smutną sławę. Podczas „gospodarstwowanija” Rumun w Odessie, tu przechodzili masowe rozstrzelania żydowskiej ludności. Na wzmiankę o te straszne lata w parku był ustalony pomnik.
W końcu 50-ch lat u byłego strielbiszcznogo pola zaczyna się nowe życie. Tu rozwinęło się masowe budownictwo mieszkaniowe. Za 15 lat po zagospodarowywaniu rejonu był spłatany park. Jednak pierwsze drzewa były posadzone jeszcze za 12 lat do jego podstawy.
Na początku 80-ch lat w parku pojawiła się kawiarnia w samolocie. W pierwsze dni jego istnienia Odesyci stanęli mówić, że w parku był krach samolotu. Przedstawcie, na ile było niezwykłe posiedzieć w takim zakładzie. Przetrwała kawiarnia więcej 10 lat. W 90-е w niej stał się pożar i samolot był zdemontowany.
W końcu 2000-ch lat park jeszcze więcej przetworzył się. Była przeprowadzona jego renowacja. Dziś park Gorkiego w całości usprawiedliwia tłumaczenie z łaciny – ogrodzone miejsce. Jego terytorium obramowuje żelazna zagroda. Park Gorkiego – jedyny ogrodzony w mieście.
Dzisiaj w parku przytulnie przespacerować się w dowolny sezon. On popularny nie tylko wśród mieszkańców Czeriomuszkiw, ale też żyłmassiwa Tairowa. Przedstawcie, żeby dostać się w park ludziom trzeba przejechać wszystko lisz 15-20 minut!
Zwłaszcza w parku ciekawie dzieciom, ponieważ w nim rozmieszcza się mnóstwo różnych atrakcji i są boiska. Jedno z najpopularniejszych miejsc parku jest terytorium obok kina, gdzie znajduje się największa ilość atrakcji. Na pewno, najgłówny z ich – to dziecięce elektryczne maszynki. W parku jest mnóstwo kawiarni. Również na jego terytorium rozmieszcza się pomnik Maksymowi Gorkiemu.
Tylko przedstawcie na niewielkim terytorium parku można naliczyć więcej 6000 drzew! Przechadzając się po jego terytorium można zobaczyć smrek błękitną, czerwienną jarzębinę, jelczatyj dąb, żelaziak i dużą ilość innych przedstawicieli flory.