STAMBULSKI PARK, ODESSA (ODESA)

Nie tak dawno na Primorskiej alei był odrestaurowany park, który od 2013 roku nosi nazwa Stambulski. Swoją obecną nazwę otrzymał w dumę miasto-pobratymiec.
Primorska aleja i jego zbocza zadomawiały się jeszcze w czasach starożytnych Greków – dwie i pół tysiące lat w tył. Trudno uwierzyć, ale w pierwsze dziesięciolecia po podstawie Odessy, na terytoria obecnej alei i jego zboczy były wojskowy terytoriami. Tu kładły się koszary a także najbiedniejsze chałupy i miejskie zwalanie.
Planowe zazielenianie zboczy alei zaczęło się tylko w 70-je lata XIX wieku, t. je. za 50 lat po podstawie samej alei. W te dalekie czasy podawali się za dolną część Nikołajewskiej alei. W radziecki okres, całe terytorium zboczy nosiło nazwę Pionierskim, a następnie parkiem księżyca. Pierwsze radziecką nazwę zbocza otrzymały od Woroncowskogo pałacu, który wtedy podawał się za Pałac Pionierów. Na koniec XX wieku terytorium zboczy podupadło.
W 2013 roku Stambulski zarząd miasta wyodrębnił środki (1,5 miliona dolarów USA) na przebudowę części zboczy alei na terytoria od Potiemkinskoj schody do budynki Odeskiego merostwa. Prezent dla Odessy został wyprodukowany w zaszczyt dwudziestej rocznice pobratymstwa Odessy i Stambułu. 26 maja 2017 roku doszło do skutku uroczyste odkrycie Stambulskiego parku. W ten sam dzień zakończyła się konserwacja i Potiemkinskoj schody.
Dzisiaj plac parku zestawia bardziej dwóch i pół hektar. Klomby przypominają narodowy turecki ornament lecz dróżki pokryte przez żwir. Na centralnym placu parku rozmieszczony okręt z flagami Ukrainy i Turcji a także fotką, na którym odzwierciedlony park do i po przebudowie….