TRASA ZDROWIA. ODESSA (ODESA)

Jeśli przejść po parku Szewczenka w stronę morza, można utrafić na plażę Łanżeron. Od jego zaczyna się Trasa zdrowia. Jej zaprojektowały jeszcze w końcu 1970-h lat ubiegłego stulecia. Najpierw droga służyła jako nadzwyczajna magistrala: w razie nieprzewidzianych sytuacji ona musi była pomóc szybko dostać się w Arkadię, minąwszy przy czym miejskie przejazdy. Odkrycie trasy było niemożliwe bez upołażywanija zboczy, które było przeprowadzono w końcu 50-h – początku 60-h lat 20 wieki. Dla tych celów było zorganizowano masowe wysadzanie drzew. Teraz Trasa Zdrowia ciągnie się między szeregami potężnych drzew.
Swoją nazwę magistrala dostała nieprzypadkowo. W 2007 roku po niej był w całości zabroniony ruch transportu samochodowego. Teraz po trasie przesuwają się tylko rowery i elektromobile. Jej długość składa więcej pięciu z połową kilometrów. Po niej można pośpiesznie przechadzać się, a można i przebiec się i, zazwyczaj, przejechać, lecz po wyposażonej kolarskiej dróżce. Na całej jej przestrzeni trasy są ustalone sklepiki, na których można odpocząć i oderwać się od miejskiej bieganiny. Po trasie przytulnie są rozmieszczone boiska, gdzie odesyci i goście miasta mogą śledzić za swoją fizyczną formą. W połączeniu z morskim powietrzem, nasyconym jodem, i zieloną strefą, – efekt od ćwiczeń potężnieje wielokrotnie. W letni czas, wzdłuż trasy otwierają się niewielkie kawiarnie, które proponują lekkie przegryzanie.
Nie tak dawno były udźwiękowione plany po przedłużeniu trasy od Arkadii do 16-j stacji Dużej Fontanny. Dla ich spełnienia proponuje się stworzyć pieszą estakadę w rejonie 10-j stacji Dużej Fontanny.