DELFIN. ODESSA (ODESA)

Plaża „Delfin”, oczywiście, nie jest tak popularny, jak Arkadia albo Łanżeron. Ale to nie znaczy, że jest gorszy. Tutaj swoje uroki — szeroka plaża, piękne zielone zbocza nad nim, mniej irytujących miejscach rozrywki (choć one też są); spokojny wypoczynek u nadciągającech czarnomorskich fal, pod promieniami czułego południowego słońca. Daleko od horyzontu na redzie stoją statki, a tuż obok ślizgają się po wodzie jachty z pobliskiego klubu jachtowego.
Na „Delfin” można dostać, jeżeli na 5–om tramwaiku dojechać do przystanki „Instytut im. Fiłatowa” (Szampańska uliczka), a następnie zejść po schodach do morza, obok restauracji „Gleczik”. Inny wariant – dociągnąć jeszcze przystanek do sanatoriju „Magnolija”, gdzie można skorzystać ze specjalnej podziemnej windy z tunelem. Ozdobiony przez mozaikę baśniowy tunel-galeria długością koło 200 metrów – jaskrawa osobliwość sanatorium. Znajome od dziecka postaci bajek i obrazki w dobrym humorze socrealizmu – przypomnienie o czasach ZSRR. Wtedy sanatorium należał do dużych przedsiębiorstw „Krajan” i „Strojgidrawlika”, a robotnice i ich szczęśliwe dzieci w pionierskich krawatach tu odpoczywały i ulepszali zdrowie. Dla gości sanatorium przejazd windą bezpłatny (ale pracuje on tylko w uzdrowiskowy sezoni). Do „Delfinu” wolno dotrzeć na własnym aucie – dogodny dojazd praktycznie do samej plaży, tu wyposażany postój.
Rządem z „Delfinem”, na Francuskiej alei, rozmieszczony korpus Odeskiego uniwersytetu i studenckie internaty, tak, że plaża jest młodzieżowej. Tu można spotkać wesołe towarzystwo, zaznaczające oddanie sesji, lecz ktoś być może i spaceruje nudny wykład, rozkoszując się na słoneczku.
Jest tu i miejsce dla miłośników wzmacniać zdrowie i utrzymać formę na świeżym powietrzu – kilka boisk po drodze na plażę, obok Trasy zdrowia. Drążki, belki, gimnastyczne ścianki szczególnie popularne latem, ale zapalonych sportowców można zobaczyć tutaj i zimą. W ciepłe pory roku można obserwować treningi sekcji rukopasznej walki i boksu. Jeden z zboczy wyposażany pod trasę spuskow i podjemow, dla amatorów wiełoekstrima. Na plaży ustalona siatka do gry w siatkówkę.

Jak i na pozostałych plażach, wstęp bezpłatny, ale są płatne usługi: leżaki, parasole, prysznic. Zimne napoje i lody nie problem znaleźć na najbliższych blachach, istnieje kilka kawiarni. Klub nocny „Tabu” i estradowa restauracja „Utiosow” z letnim tarasem.

Pocieszające jest, że nie zapomniane potrzeby wszystkich grup ludności — tutaj na „Delphine” znajduje się miejska plaża dla osób niepełnosprawnych. Wyposażony w spust-podjazd do morza dla osób niepełnosprawnych, specjalna szatnia i prysznic. Pochyły zjazd będzie wygodne i dla matek z wózkami.


WYCIECZKI PO ODESSIE

WYCIECZKA DO KATAKUMB ODESSY