ŁUZANOVKA. ODESSA (ODESA)

Łuzanowka – plaża, oddalona od śródmieścia, rzec można, plaża „miejscowego znaczenija”. Rozmieszczony za Mierzeją, przy wjeździe w dużą odeską sypialnym rejonie pod nazwą „osiedle Kotowskogo” – długimi latami był miejscem odpoczynku miejscowych mieszkańców. Ale ostatnio i Łuzanowka staje popularniej dziękując pewnym swoim korzystnym właściwościom.

TROCHĘ HISTORII…

Nazwa miejscowość otrzymała w imieniu właściciela zabytkowego, generał-majora Tomasza Lusanova, który stał się znany w wojnach z Napoleonem i turkami. Jeszcze w czasach Woroncowa generał-majorowi za wierną służbę było daruje 18 tys. hektarów ziemi, obok Cadzibejskiego limanu. Znanym i szanowanym w Odessie człowiekiem był wnuk Tomasza Lusanova, Michaił, ostatni przewodniczący handlowego sądu do rewolucji. Po planach Michaiła Łuzanowa, w jego posiadaniach planowało się stworzyć Odeską Riwierę, projekt, który zrobiłby z tej części odeskiego wybrzeża drugą Niceę, rajski zakątek do odpoczynku. Przednależy inwestować osiemnaście milionów rubli złotem, kto wie jak wyglądałaby teraz Łuzanowka — ale, niestety, te wspaniałe plany zostały naruszone przez rewolucję. W początku 20 wieku Łuzanow buduje sympatyczne gospodarstwo na utrapienie nad plażą, jednak szybko przyszli bolszewicy, i właścicielowi z rodziną wypadło emigrować. W gospodarstwie usposobili obóz młodych członków komuny, który potem stanął obozem pionierskim «Młoda gwardia».
W 1927 roku od Greckiego placu do Łuzanowcy zaczął chodzić tramwaj (po trasie № 9), wtedy plaża stanęła bardziej popularny. Przed wszystkiego, ona dobra swoją naturalnością — tu łagodny brzeg, a znaczy nie trzeba było schodzić po stromym urwisku, jak na większości innych plaż. Tu nie ma ani falochronów ani pirsów, woda stale przybiera nowa, czysta (podczas gdy w innych miejscach, za falochronami woda większy długo wystaje). Dno tu «drobny», dlatego woda zawsze ledwo cieplejszy, nie ma gwałtownego spadu głębokości. Raz na głębokość wleźć bardziej skomplikowanie — to i rodzicom z małymi dziećmi tu bardziej bardziej spokojnie. Oprócz tego, tu nie ma ogrodzeń i pobierań, oddzielających plażowe strefy, można przejść półtora kilometr nad morzem, nie spotkawszy przeszkód. Do wszystkiego innemu, jeszcze jedna zaleta Łuzanowcy — wzdłuż całej plaży ciągnie się park, gdzie przyjemnie odpocząć w cieniu albo urządzić piknik.
W czasy radzieckie tutaj pływał statek po regularnej linii «Odessa-port — Łuzanowka» — tradycja, która teraz próbują odrodzić. Znajdując się na statku, albo po prostu obstając przy plaży w Łuzanowkie, można oglądać od strony morza centralną część miasta, port i Morwokzał, Łanżeron.

Dzisiaj w Łuzanowce zapewnia zwyczajny plażowy serwis — leżaki, prysznic, kabinki. Działa park atrakcji dla dzieci. W ostatnie lata Łuzanowka wyraźnie dodała w planie rozrywek — tu wiele kawiarń, restauracje, letnie kluby nocne, mini-hoteli (na przykład, duże salonowe podwórze «Dom Pawłowych», kluby «Malibu», «Cytryna», «Floryda», «Golfsztrom»). Pewna alternatywa dla klubów pełnej patosu Arkadii — jak minimum, zjeść i odpocząć tu wyjdzie na porządek taniej.

Tym, kto nie interesuje się klubową kulturą, a woli muzykę rokowa albo staje się motocyklistą, toże jest co zaoferować. Stadion «Odieskabiel» (przed «Domem Pawłowych») — miejsce przeprowadzenia corocznego zlotu motocyklistów pod nazwą «goblin-show» (przeprowadza się dwukrotnie na rok — latem na środku czerwca i jesienny zlot we wrześniu).