NUDYSTYCZNA („CZKAŁOWSKA”) PLAŻA. ODESSA (ODESA)

Odessu wielu uważa, że jest drugim pod względem atrakcyjności miejscem naturystycznego odpoczynku na wybrzeżu czarnomorskim Ukrainy po Koktebelu. Tutaj nawet na publicznych plażach około jedna trzecia kobiet opala się topless jak z mężczyznami i tak bez, a nawet po prostu w samotności, choć w miejscowości opalanie topless naturalnie i nie jest niczym dziwnym. Ale ponieważ chodzi o plażach dla naturystów, postaramy się opowiedzieć o najbardziej popularnych miejsc wypoczynku. Warto zauważyć, że w Odessie, jest silne naturystyczne społeczeństwo, obserwującej utrzymaniem czystości i porządku na plaży.
Najbardziej naturystyczna plaża w Odiessie znajduje się prawie w śródmieściu, między uzdrowiskowymi strefami „Dielfin” i „Arkadija”: 15 minut jazdy na tramwaju od kolejowego dworca (tramwaj № 5, przystanek „sanatorium Czkałowa” na bulwarze Francuskim), a stamtąd zejście do morza przez park. Zejść do nadmorskiej drogi asfaltowej i, wyprzedzając z prawej teren ogrodzony plaży sanatorium im. Czkałowa (wejście na plażę dla postronnych płatny), iść do brzegu morza do ścieżki, schodzącej z klifu. Jeszcze o plaży można się domyślić i po tym, że z góry zazwyczaj zawsze wyłania się od dwóch do dziesięciu osób, które bardzo uważnie patrzą na to, co dzieje się na dole. Sama plaża jest pasek o szerokości 20-30 m, pokrytą głównie kamyki (wielkości, średnio, gołębiego jaja i nie bardzo gładka), jednak w środku znajduje się wyspa piasek. W pogodne dni na plaży, nawet w dni powszednie będzie kilkaset osób, a w weekendy – ponad tysiąc. W ogóle, jeśli lubicie opalać się bez ubrania to wam się tutaj spodoba. Ale, jak wspomniano, niestety miejsca na tej plaży nie zawsze wystarczy, a w weekend go po prostu brakuje.
Na plaży jest też mały bar, gdzie można kupić piwo, wodę, papierosy, a w piątki, soboty i niedziele, tutaj przygotowują zupełnie niesamowite i bardzo smaczne risotto.