PRZEPISY CELNE UKRAINY (najważniejcze)

Nowe przepisy celne Ukrainy są ustalone i pracują z 1 stycznia 2019 roku i jednakowe dla wszystkich rodzajów wjazdu do kraju: samolotem, pociągiem, samochodem, autobusem, po wodzie.
Przy przekroczeniu granicy w międzynarodowych portach ludzie same wybierają jeden z dwóch rodzajów przekroczenia granicy : po zielonym czy po czerwiennym korytarzu.
„Czerwienny” korytarz wymaga obowiązkowej celniczej kontroli, sprawdzenia dokumentów, a także wypełnienie celniczej deklaracji i opłata celnych zbiorów. On jest obowiązkowy dla tych pasażerów, kto w swoim bagażu ma przedmioty, które nie weszłi czy przekraczają spis „zielonego” korytarza, a także, czyj bagaż zawiera:
♦broń, niebezpieczne lekarskie preparaty, grożące wybuchem i promieniotwórcze substancje
♦nośniki informacji;
♦muzyczne narzędzia;
♦antykwariat, dzieła sztuki;
♦przedstawicieli flory i fauny, zwierząt (z weterynaryjnym certyfikatem międzynarodowego wzorca);
♦metale szlachetne i kamice.
„Zielony” korytarz dopuszcza przepuszczenie pasażerów bez deklarowania i wpłacenia celnych zbiorów. W tym wypadku pasażerowi dozwolono przewozić w bagażu:
♦osobiste rzeczy;
♦walutę do 10000 euro gotówką;
♦rodukty ogólnym kosztem do 200 euro;
♦towary wagą 50 kg i do 1000 euro;
♦do 5 opakowywań lekarstw;
♦alkohol (mocne alkoholowe napoje do 1 l, wino do 2 l, piwo do 5 l);
♦tytoniowe wyroby (nie więcej 1 bloku papierosów czy nie więcej 250 gram tytoniu).
Do osobistych rzeczy, dozwolonych do bezcłowego przewozu, się odnoszą:
♦odzież, obuwie, bielizna;
♦przedmioty higieny, kosmetyky, perfumeryjne preparaty 100 ml, toaletowa woda 500 ml;
♦kosztowne ozdoby i biżuteria z śladami użycia;
♦2 para zegarków na rękę;
♦technika: 2 notebooki, 2 telefony komórkowe, 3 flash-urządzenia, 1 kamera fotograficzna, 1 wideo kamera, 1 urządzenie nagrania, 1 elektronowa księga, 1 przenośny projektor czy telewizor, 1 drukarska maszynka;
♦2 przenośnych muzycznych narzędzia;
♦1 egzemplarz specjalnego sprzętu : wózek dla samodzielnego przemieszczenia dla jaźni z ograniczonymi możliwościami, dziecięcy wózek, rower, monokl, lornetka sportowy ekwipunek dla konkretnego rodzaju sportu.
Dla przewozu towarów przez ukraińską granicę ważnie zachowywać zawleczki, co potwierdza ich koszt. Jeśli czeku nie ma, celnicy czynią rozliczenie kosztu według wewnętrznego planu.
Bez wypełnienia deklaracji przepuszczą towary ogólnym kosztem 1000 euro. Jeśli koszt chwieje się od 1000 do 10000 euro, wypełnia się deklaracja i wnoszą się 10% koszty + VAT. Cło z towarów kosztem więcej 10000 euro ściąga się po przewidzianej w celniczym rejestrze stawce + VAT.
Nowe celne zbiory na wwóz towarów 2019 uwzględniają częstość podróży za granicę i czas pobytu poza zasięgiem Ukrainy, żeby przeszkadzać spekulacyjnym schematom przygranicznego handlu. Dozwolono wwozić towary:
♦do 1000 euro, maksymalna waga bagażu przy spełnieniu przelotu samolotem wyznacza kompania lotnicza.
♦do 500 euro i do 50 kg, jeśli pasażer przekracza granicę dowolnym transportem, oprócz samolotu, nieobecny w Ukrainie więcej 24 godzin, lecz zrealizował wjazd w ciągu poprzednich 72 godzin.
♦do 50 euro i do 50 kg, jeśli pasażer porzucał Ukrainę mniej niż na 24 godzinę i w ciągu ostatnich 72 godzin już spełniał wjazd.
Przepisy wwozu produktów pozwalają jednej osobie bezcłowo przewieźć produkty ogólnym kosztem 200 euro. Każdy rodzaj może być prezentowany przez jedno opakowywanie tylko wagą do 2 kg. Na szereg towarów są wprowadzone dodatkowe ograniczenia. Produkty, zawiezione dla późniejszej odsprzedazi muszą mieć certyfikat jakości. Dopuszczają się do przewozu:
♦produkty w opakowywaniu wytwórcy (na przykład: herbata, kawa, czekolada, spagetti, oliwa i tak dalej) – po 1 opakowywaniu czy ogólną masą do 2 kg każdego miana;
♦produkty bez opakowywania (na przykład: owoce, jarzyny, mięso, sadło, sery i tak dalej) – po 2 kg każdego miana;
♦produkty bez opakowywania, przygotowane do użytku (na przykład: wędzona kura, kiełbasa, domowa konserwacja i tak dalej), – w ilości 1 rzecz każdego miana.
Zabroniono wwozić do Ukrainy:
♦narkotyki, trucizna, promieniotwórcze materiały;
♦drukarską produkcję i wideo, sprzyjająca rozpowszechnieniu separatyzmu, terroryzmu, pornografii, nietolerancji i rasizmu.
♦Bez pozwolenia MWS zabroniono przewozić zimną, palną, gazową (balony) broń.