NOWY RYNEK. ODESSA

Nowy rynek – jeden z starych i najpiękniejszych rynków Odessy i przyznany pomnik architektury. On jest znany swoją bogatą historią. Handel przechodził w miejscu rozkładu Nowego bazaru o wiele przedtem za jego podstawę, prawie z samego urodzenia Odessy.
Centralny wtenczas Wolny rynek (Stary bazar, obecnie – rynek Przywóz), już nie zawierał wszystkich życzących handlarzy, i było podjęto decyzję rozmieścić na Chersonskiemu placu nowe handlowe szeregi. Stąd i poszła nazwa Nowy rynek.
W 1847 roku na tym placu została wzniesiona Srietienskaja kościół, który znany z tego, że właśnie w tym kościele brał ślub Iwan Bunin z odiessitkoj Anną Cakni. I cały handel przechodził naokoło tego kościoła.
Lecz głównymi budowami rynku, co zachowało się dotychczas, są duże kryte korpusy, które zbudował architekt Arkadiusz Todorow w 1896 roku. Właściwie, te korpusy i otrzymały obecnie status pomników architektury.

Właśnie w krytym korpusie Nowego bazaru rozmieszczała się pierwsza w Rosyjskim imperium naukowo-badawcza instytucja w sprawach uprawy winorośli i winiarstwa – winiarska stacja, którą stworzył w 1905 roku z własnej inicjatywy i potem stanął na czele sławetny Wasilij Tairow.