
Największy hurtowy-detaliczny rynek artykułów przemysłowych w Europie. Rozmieszczony w 7-ch kilometrach od Odessy, w Owidiopolskiem rejonie Odeskiego obwodu. Powierzchnia ogólna – ponad 110 hektarów. Z ich zabudowano – 75 hektarów. Podporządkowuje się opanowaniu – więcej 40 hektarów. 15 tysięcy handlowych i magazynowych obiektów (sklepy, pawilony, kontenery, magazyny). Dodatkowo: oddział milicji, pożarna część, 3 punkty pomocy medycznej, karetka pogotowia ratunkowego, 8 parkingów, banku, autostacji, 2 hoteli, sieci żywienia zbiorowego. Na rynku pracują 60 tysięcy osób, z których 15 tysięcy, – subiektów przedsiębiorczej działalności. Dziennie „7-y kilometr” odwiedzają blisko 200 tysięcy osób – mieszkańcy wszystkich regionów Ukrainy, a tak samo Mołdowy, Białorusi, Federacji Rosyjskiej.

Rynek artykułów przemysłowych rozpoczyna odliczanie swojej historii z 19 grudnia 1989 roku. Właśnie wtedy pierwsi spółdzielcy z Starokońskiego rynku Odessy byli wyparte za miasto, na 7-y kilometr, gdzie rozmieszczały się kukurydziane pola. Najpierw odesyci (w większości swojej, dopracowujące budżetowcy) handlowali z gazet i łóżek polowych. Wiadomość o nowym rynku szybko rozleciała się „sarafanem” pocztą – na „Siódmy kilometr” za deficytowymi towarami skierowali się mieszkańcy miasta. Wtedy i pojawiła się nazwa „bodziec” – miejsce, gdzie zawsze tłuką się ludzie. Tu można było kupić wszystko: od ekskluzywnych dżinsów, przywiezioną marynarzami z zagranicy, do towarów szerokiej konsumpcji, które katastroficzny brakowały w sklepach.
Za prawie ćwierć stulecia „Siódmy kilometr” stał się nie prosto największym handlowym placykiem Europy, ale i szkołą biznesu dla wielu ojczystych komersantów.



