Dzień 1
Spotkanie grupy przedstawicielami na dworcu (lotnisku), rozmieszczenie w komfortowym transporcie;
Przeglądowa wycieczka po Odessie (transportowo-piesza):
Miasto ma niewiele ponad 200 lat, a mimo to wprost przepełnione jest pięknie zdobionymi, historycznymi budynkami i świątyniami, a z większością z nich wiąże się jakaś historia lub ciekawostka. Najbardziej znanym budynkiem w mieście jest zbudowany w XIX w. Teatr Opery i Baletu. Kultowym miejscem Odessy są Schody Potiomkinowskie, z których roztacza się niezapomniany widok na port i dworzec morski. Na szczycie schodów znajduje się pomnik gubernatora Armanda-Emmanuela du Plessis – księcia Richelieu, a kawałeczek dalej na niewielkim skwerze pomnik założycielki miasta – Katarzyny II. Spacerując nadmorskim bulwarem natkniemy się na pomnik Puszkina stojący w pobliżu budynku Starej Giełdy oraz pałac Woroncewa z charakterystyczną kolumnadą zwaną belwederem i pałac Potockich, w którym ma swoją siedzibę Muzeum Sztuki. Jednym z polskich akcentów w Odessie jest kościół św. Piotra, który działa nieprzerwanie od chwili powstania.
ALBO
Wycieczka „Polska spuścizna w Odesie” (transportowo-piesza):
Zapraszamy do świata polskiej kultury naszego świetnego miasta. Dla wielu będzie odkryciem to, że Polacy wnieśli istotny wkład do historii i do architektonicznego wyglądu Odesy. Ogółem polskimi architektami czy po zamówieniach polskiej arystokracji w Odesie było zbudowano więcej 150 historycznych budynków i każdy ma swoją unikalną historię. Można z rezonem powiedzieć, że Polacy wnieśli do Odesy finezję i szlachetność w kształtowaniu architektonicznego rodzaju miasta. Podczas wycieczki jest unikalna możliwość ocenić piękność Pałacu Potockich (w którym zaraz ma swoją siedzibę Muzeum Sztuki) i poznać historią tego arystokratycznego rodu w Odesie, Archeologicznego muzeum polskiego architekta F.Gonsjorowskiego, Riszeljewskiego liceum do którego Adam Mickiewicz włożył swoje serce, dowiedzieć się o tym, jak na historii Odesy zaciążyły wydarzenia Powstań wielkopolskich, poznać o fenomenie miasta-pobratymca Odesy Gdańsku. Jednym z potężnych polskich akcentów w Odesie jest kościół św. Piotra, który działa nieprzerwanie od chwili powstania, a także Katedra pw Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Rzymsko-Katolickiego Kościoła w Odesie.
Przejazd do katakumb
Odeskie katakumby – fenomen owiany przez mnóstwom zagadek i legend. To podziemne przejścia różnego pochodzenia i przeznaczenia. Dużą część Odeskich katakumb zestawiają stare szyby-kamieniołomy (~ 95%) z których zdobywali muszlec do budownictwa miasta. Także do Odeskim katakumbom zanoszą drenażowe tunele, «miny» – stare piwnice różnego przeznaczenia, wojskowy zasobniki, wszelki tajemnicze podziemne przejścia i prawdziwe naturalne jaskinie. Zorientować się w splocie podziemnych jam różnego pochodzenia, skomplikowanie czasami nawet samym mieszkańcom Odessy. Podziemia zachowują w sobie ciekawe ślady dawnych epok życia miasta. Tak i samo znajdowanie w katakumbach niesie nie zapominane wrażenia. DOKŁADNIEJ O KATAKUMBACH – TU.
Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiad
Po obiedzie – przejazd do dworca morskiego, morska podróż na kutrach po Odeskiej zatoce. SZCZEGÓŁOWIEJ O MORSKIEJ PRZEJAŻDŻCE – TU.
Wolny czas
Dzień 2
Śniadanie. Przejazd do Mygeji. Tu można nie tylko rozkoszować się przepięknymi rodzajami otaczającej przyrody, ale i przejść na katamaranach czy raftach Górne i Dolne Mygejski progi. W tym i słynny próg „Czerwienna brama”, czy „Integrał” – jedna z lepszych tras dla raftinga w Ukrainie. DOKŁADNIEJ – TU.

Powrót do Odessy.
Dzień 3
Śniadanie. Wolny czas*. Wykwaterowanie. Odjazd
_____________
* Opcja, za pragnieniem – odwiedzanie Odeskiego delfinarium „Nemo”, za dodatkową płacę (45zł)
CENA – od 4600 UAH* (przykładnie 717 PLN) z osoby (cena netto)
