ODESSA (ODESA) I BESARABIA (HISTORYCZNY REGION NA POŁUDNIU ODESKIEGO OBWODU)

TRZYDNIOWY TUR DO ODESY, TWIERDZY AKIERMAŃSKIEJ (BIAŁOGROD-NAD-DNIESREM) Z ODWIEDZANIEM CENTRUM KULTURY WINA „SZABO” I EUROPEJSKIEJ SEROWARNI (z degustacjami) DLA GRUP OD 10 OSÓB
Za trzy dni: Odesa, morze, katakumby… i prawie wszystkie dary Bessarabskiego kraju w jednej turystycznej paczce: dawne czasy, wino, ser…

Program tury:

Dzień 1

Spotkanie grupy przedstawicielami na dworcu (lotnisku), rozmieszczenie w komfortowym transporcie;

Przeglądowa wycieczka po Odessie (transportowo-piesza):

Miasto ma niewiele ponad 200 lat, a mimo to wprost przepełnione jest pięknie zdobionymi, historycznymi budynkami i świątyniami, a z większością z nich wiąże się jakaś historia lub ciekawostka. Najbardziej znanym budynkiem w mieście jest zbudowany w XIX w. Teatr Opery i Baletu. Kultowym miejscem Odessy są Schody Potiomkinowskie, z których roztacza się niezapomniany widok na port i dworzec morski. Na szczycie schodów znajduje się pomnik gubernatora Armanda-Emmanuela du Plessis – księcia Richelieu, a kawałeczek dalej na niewielkim skwerze pomnik założycielki miasta – Katarzyny II. Spacerując nadmorskim bulwarem natkniemy się na pomnik Puszkina stojący w pobliżu budynku Starej Giełdy oraz pałac Woroncewa z charakterystyczną kolumnadą zwaną belwederem i pałac Potockich, w którym ma swoją siedzibę Muzeum Sztuki. Jednym z polskich akcentów w Odessie jest kościół św. Piotra, który działa nieprzerwanie od chwili powstania.

ALBO

Wycieczka „Polska spuścizna w Odesie” (transportowo-piesza):

Zapraszamy do świata polskiej kultury naszego świetnego miasta. Dla wielu będzie odkryciem to, że Polacy wnieśli istotny wkład do historii i do architektonicznego wyglądu Odesy. Ogółem polskimi architektami czy po zamówieniach polskiej arystokracji w Odesie było zbudowano więcej 150 historycznych budynków i każdy ma swoją unikalną historię.  Można z rezonem powiedzieć, że Polacy wnieśli do Odesy finezję i szlachetność w kształtowaniu architektonicznego rodzaju miasta. Podczas wycieczki jest unikalna możliwość ocenić piękność Pałacu Potockich (w którym zaraz ma swoją siedzibę Muzeum Sztuki) i poznać historią tego arystokratycznego rodu w Odesie, Archeologicznego muzeum polskiego architekta F.Gonsjorowskiego, Riszeljewskiego liceum do którego Adam Mickiewicz włożył swoje serce, dowiedzieć się o tym, jak na historii Odesy zaciążyły wydarzenia Powstań wielkopolskich, poznać o fenomenie miasta-pobratymca Odesy Gdańsku. Jednym z potężnych polskich akcentów w Odesie jest kościół św. Piotra, który działa nieprzerwanie od chwili powstania, a także Katedra pw Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Rzymsko-Katolickiego Kościoła w Odesie.

Przejazd do katakumb

Odeskie katakumby – fenomen owiany przez mnóstwom zagadek i legend. To podziemne przejścia różnego pochodzenia i przeznaczenia. Dużą część Odeskich katakumb zestawiają stare szyby-kamieniołomy (~ 95%) z których zdobywali muszlec do budownictwa miasta. Także do Odeskim katakumbom zanoszą drenażowe tunele, «miny» – stare piwnice różnego przeznaczenia, wojskowy zasobniki, wszelki tajemnicze podziemne przejścia i prawdziwe naturalne jaskinie. Zorientować się w splocie podziemnych jam różnego pochodzenia, skomplikowanie czasami nawet samym mieszkańcom Odessy. Podziemia zachowują w sobie ciekawe ślady dawnych epok życia miasta. Tak i samo znajdowanie w katakumbach niesie nie zapominane wrażenia. DOKŁADNIEJ O KATAKUMBACH – TU.

Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiad

Po obiedzie – przejazd do dworca morskiego, morska podróż na kutrach po Odeskiej zatoce. SZCZEGÓŁOWIEJ O MORSKIEJ PRZEJAŻDŻCE – TU.

Wolny czas 

Dzień 2

Śniadanie. Przejazd do Białogrodu-nad-Dniestrem, zwiedzanie Twierdzy Akermańskiej o której pisał Adam Mickiewicz w słynnym wierszu „Stepy akermańskie”. Zbudowano ją na terenie antycznego miasta Tyrs, zwiedzimy mury obronne z cytadelą i minaretem z czasów Bajazyda II. Z twierdzy rozciąga się przepiękna panorama na Morze Czarne. SZCZEGÓŁOWIEJ О BEŁGOROD-DNESTROWSKIEJ TWIERDZE – TU.

Obiad

Przejazd do Centrum Kultury Wina w SZABO – zapoznanie się z technologiami produkcji win gatunkowych, koniaków i szampana. Degustacja miejscowych trunków z możliwością zakupu w sklepie firmowym. SZCZEGÓŁOWIEJ O CENTRUM KULTURY WINA „SZABO” – TU; 

Przejazd do Europejskiej serowarni: wycieczka i degustacja eко-serów, zrobionych w surowym dotrzymaniu technologii holenderskich serowarów

Powrót do Odessy.

Wolny czas

Dzień 3

Śniadanie. Wolny czas*. Wykwaterowanie. Odjazd

_____________

* Opcja, za pragnieniem – odwiedzanie Odeskiego delfinarium „Nemo”, za dodatkową płacę (45zł)


CENA – od 5050 UAH* (przykładnie 787 PLN) z osoby (cena netto)

*Cena zależy od ilości osób w grupie, cen na usługi kontrahentów i pochodzi w każdym konkretnym wypadku oddzielnie
Cena zawiera: przejazd autokarem, zakwaterowanie: 2 noclega w hotele***, 2 śniadania, 2 obiady, wycieczce na języku polskim, 2 degustacji, bilety wstępu, przyprowadzanie grupy na języku polskim, ubezpieczenie.
Cena nie zawiera: kolacje, przejazd z Polski do Odessy i wstecz, opłata wycieczek fakultatywnych, pamiątki, usługi polskiego organizatora wyjazdów turystycznych.
PROGRAM MOŻE BYĆ ZMIENIONY PO PRAGNIENIU ZLECENIODAWCY