ŻELAZNA PLANETA „KRZYWYJ RÓG”

PO RAZ PIERWSZY Z ODESSY!

Jednodniowa podróż

Zbiorowe grupy

Podczas podróży:

♦odwiedźcie wycieczkę po jednym z największych kombinatów kokso-chemicznych Europy
♦zobaczycie jak czynią koks (w dobrym znaczeniu słowa)
♦pochodźcie po terytorium kombinata w odzieży roboczej
♦zrobicie zdjęcia na tle industrialnym
♦zobaczycie największy cwał w Europie
♦potaficie na Mars nie odlatując z Ziemi
♦zfotografujecie się na plaży jeziora z czerwienną wodą (plaża, nawiasem mówiąć, też czerwienna)
i zobaczycie jeszcze bardzo ciekawego – harmonogram będzie dużo „szczelny”

Krzywyj Róg – współczesne industrialnie-przemysłowe miasto. On jest znany swoją długością – 120 kilometrów, zajmując trzecie miejsce w spisie najdłuższych miast świata. Dziwna forma Krzywego Rogu – nie zachcianka urbanistów. Historia jego podstawy odchodzi do dalekiej przeszłości. Miasto zostało założonym w czasach kozaków w 1775 roku. Po jednej z legend, żył wtenczas sławny kozak Róg, który przez ciężkie zranienie kulał na jedną nogę. Tak jego i przezwały Krzywym rogiem. On zbudował swoje mieszkanie na przecięciu rzecznych dolin Ingółu i Saksagani. Wszyscy, kto przejeżdżał obok, zachodzili posłuchać jego ciekawe opowiadania. Niektórzy ludzie zaczęli osiedlać się obok. Już i kozaka nie stanęło, a miejsce tak i nazywają – Krzywyj Róg. Miasto rozrastało się z odkryciem nowych złóż rudy żelaznej wzdłuż Ingółu i Saksagani. Na dzisiaj, w mieście znajdują się kopalnie, hutnicze przedsiębiorstwa, a także jeden z największych w świecie cwałów.

Krzywyj Róg – Mekka dla koneserów turyzmu industrialnego

Toż proponujemy poznać najbardziej znanymi obiektami technogennymi „żelaznego serca Ukrainy”.

PROGRAM PODRÓŻY:

00,30 – Odjazd z Odessy

07,00 – 07,30 (w przybliżeniu) – Przyjście w Krzywyj Róg, spotkanie grupy przewodnikiem turystycznym, transfer do śródmieścia. Wstęp do wycieczki koło pomnika kozakowi Rogowi.

08,30 – wycieczka po największym w Europie przedsiębiorstwie hutniczym – kombinacie „ArsełorMittał Krzywyj Róg”. Odwiedzanie jednego z cechów produkcyjnych kombinata hutniczego – koksochemicznej czy walcowanej produkcji i muzeum przedsiębiorstwa.

„ArsełorMittał Krzywyj Róg” – jeden z największych producentów wypożyczenia stalowego i największy inwestor zagraniczny w Ukrainie. Wchodzi do korporacji międzynarodowej „ArsełorMittał” – producenta stali №1 w świecie. Przedsiębiorstwo z pełnym hutniczym cyklem: produkcja koksochemiczna, produkcja kopalniana (otwarte opracowania i wydobycie podziemne rudy) i produkcja hutnicza, w składzie której działają aglodomenny, stalowniczy i walcowany departamenty. Największy eksporter Ukrainy. Pracują więcej 29 000 osób.

11,20 – Wycieczka na placyk przeglądowy kariera rudy żelaznej społeczeństwa akcyjnego „Południowy kombinat górskiego wzbogacenia”

Niepowtarzalne i zadziwiające widowisko, kreowane przez ręce górników, – olbrzymi cwał społeczeństwa akcyjnego „Południowy kombinat górskiego wzbogacenia”, głąb którego osiąga 375 m, długość – 3 km i szerokość – 2,6 km. Jego plac jest równy trzem takim krajom, jak Monako. W karierze jest możliwość zobaczyć naocznie i dowiedzieć się o procesach wydobycia rudy żelaznej. Zaczynając z 1953 roku, z wnętrz ziemie zdobyto człowiekiem 1670000000 т. surowca rudy żelaznej.

12,15 – Wycieczka w muzeum społeczeństwa akcyjnego „Południowy kombinat górskiego wzbogacenia”

Współczesny i bardzo atrakcyjny muzeum miasta. Tu są zastosowane współczesne technologie informacyjne i medialne – instalacja pracy cwału, ekran z prostym włączeniem do pracy cwału PKGW, duża ilość makiety różnej górskiej techniki, rudy żelazne i produkcja kombinata, stoiska z historią i wybitnymi pracownikami przedsiębiorstwa. Jest wyświetlona praca wszystkich strukturalnych pododdziałów PKGW. Muzeum Południowego KGW – naj odwiedzane muzeum Krzywego Rogu.

13,30 – Wycieczka w skansen technikę departamentu kopalnianego kombinata „ArsełorMittał Krzywyj Róg”

Drugi skansen podobnej tematyki w Ukrainie. Stworzony w 2009 roku. Jest przedstawiona technika kopalniana : czerpak koparki, wagon dumpkar, elektrowóz szybowy, buldożer z cwału, samochód „BełAZ”, kruszarka stożkowa, separator, kwalifikator, fragment linii przenośnika, silnik elektryczny, bryła kwarcytów magnietytowych z Annowskiego złoża kwarcytów magnietytowych i inne.

14,30 – Obiad

15,30 – Przejazd do rejonu kopalni „Gwardiejska”. Przeglądowa wycieczka po miastu

16,00 – Odwiedzanie krzyworoskiej strefy alienacji – „Krzyworoski Mars” (olbrzymi odmęt) kopalni „Gwardiejska”. Zbiór kolekcji minerałów krzyworoskich i kruszców górskich

Ogromne po placu uroczysko, które dostało nazwę od podobieństwa z koloru landszaftów planety Mars. Do „Marsa Krzyworoskiego” odnoszą kariery i hałdy kopalni „Ukrmechanobr” i „ArsełorMittał Krzywyj Róg”. Hałdy zaczęły formować się jeszcze w 1970-h latach. Czerwieny kolor jest uwarunkowany zamagazynownymi rudami utlenionymi henatytownymi. Analogów w świecie nie ma.

17,30 – Wycieczka do jeziora Czerwonego

Największe z jezior miasta, które mają wody czerwone, skąd i nazwa. Plac przy wypełnieniu maksymalnym – 3,8 hа, długość 300 metrów. Jezioro – miejsce gromadzenia wysoko mineralizują szybowych wód, wypompowanych z wnętrz. Czerwony kolor wody jest uwarunkowany rozpuszczonym minerałem hematytem. Na jeziorze jest plaża czerwona z osadu żelazistego iłu. Jest rozpowszechniony zarost który jest odporny na sól. Unikalny objekt naturalnie-antropogeniczny.

18,00 – Przejazd na stację krzyworoskiego metrotrum’u „Bulwar Wieczorowy”, przejażdżka na tramwajach hybrydy metro i tramwaju do stacji „Dom Rad”

W Krzywym Rogu, co znajduje się w trójce najdłuższych miast w świecie, działa tramwaj szybkościowy. Konieczność takiego rodzaju transportu jest usprawiedliwiona, ponieważ miasto ma długość więcej 120 kilometrów. Ogółem są 30 stacji, cztery z ich – podziemne. To jedyne miejsce w Ukrainie, gdzie jest dozwolony lewostronny ruch. Tramwaj szybkościowy nazywają również metrem Krzyworoskim. Taka szybkościowa hybrydyczna system transportowa w nasz czas jest rozpowszechniona w wielu największych miastach po całym świecie. Linia tramwaju szybkościowego w Krzywym Rogu ma długość więcej 25 kilometrów. Na niej są kilku tuneli, zbudowane według standardu metra. Działki są naziemne od stacji „Zarzeczną” do stacji „Okrężnej” obronione zagrodą betonową. Na linii są pięć działek podziemnych

19,00 – Kolacja

20,00 – Odjazd grupy z Krzywego Rogu

03,00 (w przybliżeniu) – Przyjazd do Odessy

CENA – od 3000 hrn z osoby

WAŻNIE! Wskutek inflacji, cena w ciągu 2022 roku może się powiększyć

UWAGA! Wskutek tego, że w trakcie tura są przewidziane wycieczki na pracujące przedsiębiorstwa znaczenia narodowego, w programie są możliwe przemiany.
UWAGA! Zapis na turę przestaje za 2 tygodnie do odjazdu (związano z koniecznością nadawać wiadomości o turystach do służb bezpieczeństwa przedsiębiorstw)
Cena zawiera: transfer z Odessy w Krzywyj Róg i wstecz, przesuwanie po mieście transportem komfortowym, towarzyszenie wycieczkowe w języku polskim, towarzyszenie grupy w języku polskim, wycieczki (7),  bilety wstępu i przejazdu, ubezpieczenie.
Cena nie zawiera: śniadanie, obiad, kolacja, pamiątki.