NARODOWE CENTRUM NAUKOWE „INSTYTUCJA UPRAWY WINOROŚLI I WYROBU WIN IMIENIA W. JE. TAIROWA”. ODESA

Instytucja uprawy winorośli i wyrobu win im. W. Tairowa stworzony w 1905 r. jak doświadczone gospodarstwo „Winiarska stacja rosijanskich hodowców winorośli i winiarzów”. Inicjatorem jego stworzenia był redaktor pisma „Zwiastun winiarstwa”, entuzjasta rozwoju kultury uprawy winorośli – W. Tairow. Na początkowym etapie był wyposażaną niedużą sutereną, spakowana biblioteka. W okres z 1910 r. po 1912 r. nad brzegiem Suchego limanu było skończonym urządzeniem kompleksu budów stacji a także był założoną doświadczoną winnicą (3 ha) i zbudowana wałkowa pracownia. W 1931 r. stacja była reorganizowana w ukraiński naukowo-badawczą instytucję uprawy winorośli i wyrobu win. Do jego 100-letiju otwarty muzeum uprawy winorośli i wyrobu win, opowiadający o podstawowych naprawlenijach rozwoju ojczystej winiarskiej szkoły.

→Znajomość od NCN «IUWiWW im. W. Je. Tairowa» – najstarszym i znanym w świecie naukowo-badawczym centrum po uprawie winorośli i wyrobie win, zaczyna się z wycieczki, na której goście poznają z historią instytutu, odwiedzają muzeum historii uprawy winorośli i wyrobu win Ukrainy, założone w 2005 roku na 100-letni jubileusz instytutu, pięknym dendroparkem, który otacza jego główny korpus.
→Następnie goście przechodzą w podziemną galerię, gdzie, zmieniwszy blask słońca na chłodny półmrok sutereny, poznają ze starą kolekcją win.
→Z winionej sutereny po gwintowych schodach goście podnoszą się do degustacyjnej sali, gdzie nim czeka zapozna się z elitarnymi, oryginalnymi znaczkami win, stworzonych przez natchnioną pracę pracowników instytutu i skonsolidowanych marką «Tairowskie wina».
Na degustacji gościom nadają się 14 wzorców ekskluzywnych win, które nie spotykają się w handlowej sieci, od stołowych do deserowych. Liniał tych win odpowiada całym głównym typom win świata: 
  1. Wino markowe stołowe suche białe «Zagriej»,
  2. Wino markowe stołowe suche białe «Bursztyn Tairowski» (typu kachetyjskiego),
  3. Wino markowe stołowe suche białe «Tairowskie białe»,
  4. Wino markowe stołowe suche czerwone «Rubin Tairowski»,
  5. Wino markowe stołowe suche czerwone «Tairowskie czerwone»,
  6. Wino pospolite stołowe półsuche białe «Złota brama»,
  7. Wino pospolite stołowe półsłodkie białe «Duża fontanna»,
  8. Wino pospolite stołowe półsłodkie czerwone «Scytyjskie»,
  9. Wino wzmocnione białe suche «Tyra – 2500» (typu madery),
  10. Wino markowe mocne białe «Chadżybiej» (typu marsały),
  11. Wino markowe deserowe likierowe białe «Stara szalanda» (typu malagi),
  12. Wino markowe deserowe słodkie białe «Muskat Tairowski»,
  13. Wino markowe deserowe likierowe białe «Owidiusz» (typu tokaju),
  14. Wino markowe deserowe likierowe czerwone «Tairowskie carskie» (typu kagora).
Proponowany na degustacji wina – wynik pracy uczenych-winiarzów centrum naukowego. Te wina dostali tylko w ciągu ostatnich 5 lat bardziej 50 złotych i srebrnych medali na różnych konkursach międzynarodowych, Europejski znak jakości w m. Brukseli, Międzynarodowy znak jakości «Najwyższa próba», certyfikat zgodności «100% naturalny», a także zostali zaznaczeni przez mnóstwo innych nagród. Na degustacji oferuje się standardowa zakąska: ser, krakers, orzeszki. A także jest możliwością zamówienia zimnych i gorących zakąsek, podstawowych potraw. W sezon sprzątania winorośli (lipiec – wrzesień) wytwórcy win instytutu gotowe zaproponować degustację świeżej winorośli – kolekcje lepszych gatunków selekcji Instytucji.
→W zawarciu degustacji pragnącym zapewniają możliwość zamówienia obiadu albo kolacji w miejscowej restauracji (zamówienie dostarcza się do degustacyjnej sali) z wykorzystaniem potraw odeskiej kuchni.