WYTWÓRNIA WIN „KOŁONIST”. ODESKI OBWÓD, BUDŻAK

«Kołonist» przedstawia chluba rodziny Płaczkowych – wynik oddania i wyrażenie miłości i namiętności do ziemi ojczystej i jej hojności. Rodzina Płaczkowych założyła rodzinną wytwórnię win w 2005 roku w celu przyrządzania miejscowych win priemium klasy.
Wytwórnia win «Kołonist» rozmieszczona w jednym z lepszych od ukraińskich winiarskich regionów – przydunajskiej Besarabii (południe Odeskiego obwodu), gdzie uprawa winorośli staje się dawną tradycją jeszcze od czasów kiedy Grecy i Trakowie po raz pierwszy otworzyli do siebie te urodzajne ziemie.
„Kołonist” dostał swoją nazwę od bułgarskich kolonistów, które osiedliły to terytorium na początku XIX stulecia. Założyciel i właściciel wytwórni win – Iwan Płaczkow – jest potomkiem tego narodu, który przekształcił wypalony step na kwitnący i urodzajny kraj.
Wina «Kołonist» przeprowadzone z winorośli, wychowanej na południowo-zachodnich zboczach największego słodkowodnego jeziora w Ukrainie – Jałpug. Dziękując pochyłym zboczom winnice otrzymują podwójne promienie słoneczne – od słońca i odbite od powierzchni jeziora, a także dobrze przewiewają się wiatrami. 30 ha winnic, które podetną po metodzie Guyau i Kordon, rosną na gliniasto-piaszczystych gruntach, bogatych w minerały, z głębokimi pokładami wapniaka. Te systemy obcinania zapewniają niskie plony i w połączeniu z szczególnym tierruarom rodzą wysokiej jakości winorośl. Każda wiklina daje tylko kilka gron, które zbierają wyjątkowo ręcznie, posiadają nasycony smak i aromat, dają winu siłę, harmonię i elegancję. Geograficzne rozmieszczanie na jednej szerokości z Bordeaux (Francja) i Piemontem (Włochy) daje piękną możliwość wychowywania winorośl w lepszych od klimatycznych warunkach. Połączenie unikatowego tierruara i instalacji najnowszej z Francji, Niemiec i Włoch razem z tradycyjnymi barrikami z 100-letniego francuskiego dębu dają «Koloniście» pełne prawo do bycia dumny z wysokiej jakości swoich win.
W 2008 roku do « Kołoniście » przyłączył się znany enołog z Bordeaux Olivier Doga. Razem ze swoją żoną Kati Sokazo z dużym entuzjazmem przyłączył się do pracy nad stworzeniem uczciwego wina. Taka współpraca okazała się bardzo owocna, i dzisiaj wina «Kołonist» można znaleźć nie tylko w lepszych restauracjach i na półkach sklepów w Ukrainie, ale też we Francji, Wielkiej Brytanii i Polsce.
Wina «Kołonistą» były przedstawione w parlamencie Wielkiej Brytanii, w ambasadach Belgii, Francji, Polski, Bułgarii, Grecji i Niemczech, w Ambasadzie Ukrainy w połączonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii.